پنجشنبه 13 آذر
گیاهان معطر، روغن‎های عصاره‎ ای، گیاهان دارویی و عصاره‎های فیتوشیمیایی به عنوان درمان‎های بالقوه کرونا ویروس: چشم‎اندازهای آینده

گیاهان معطر، روغن‎های عصاره‎ ای، گیاهان دارویی و عصاره‎های فیتوشیمیایی به عنوان درمان‎های بالقوه کرونا ویروس: چشم‎اندازهای آینده

درخواست مشاوره

چکیده

کووید 19پس از کشف جدید با پنومونی خطرناک در وهان چین کرونا ویروس تحت عنوان SARS-CoV-2 بسرعت گسترش یافت. متاسفانه دارو یا واکسنی برای درمان این عفونت کرونا ویروس وجود ندارد. گزینه‎های بسیاری برای کنترل و پیشگیری از عفونت کرونا ویروس قابل پیش‎بینی می‎باشد که شامل واکسن، درمان‎های اینترفرون و داروهایی با مولکول کوچک است. با این حال مداخلات جدید ماه‎ها و سال‎ها طول می‎کشد. بیشتر درمان‎های ضدویروس منجر به مقاومت ویروسی و عوارض جانبی، ظهور دوباره ویروس و دوره نهفتگی ویروس شده است. صنعت دارویی بطور مکرر عصاره‎های فیتوشیمیایی، گیاهان دارویی و گیاهان معطر را با هدف شناسایی ترکیبات مهم با توجه به داروهای ضدویروسی بررسی کرده است. گونه‎ها و گیاهان دارویی، روغن‎های عصاره ای یا عصاره های روغنی  و فرآورده‎های طبیعی تقطیر شده منبع غنی از ترکیبات را برای کشف و تولید داروهای ضدویروسی جدید فراهم می‎آورد. تعیین مکانیسم ضدویروسی این فرآورده‎های طبیعی نشان داده است که چگونه با چرخه عمر ویروس، در طول ورود ویروس، تکثیر و دفع و اهداف میزبان ویژه ویروس تداخل می‎کند. منبع دارویی تایید شده در برابر CoVs وجود ندارد ولی برخی درمان‎های طبیعی بالقوه را می‎توان پیشنهاد کرد. با اشاره به شیوع کرونا ویروس این تحقیق چندین ماده شیمیایی ضدویروس بالقوه استخراج شده از گیاهان دارویی و معطر، محصولات طبیعی و داروهای گیاهی با تاثیرات در محیط آزمایشگاهی و داخل بدن در کنار روابط بین ساختار و تاثیرات را مورد بررسی قرار می‎دهد. این تحقیق حاکی از آن است که گیاهان دارویی و مواد فیتوشیمیایی بالقوه در انتظار ارزیابی از نظر کاربرد درمانی در مقابل خانواده‎های ویروس متفاوت از نظر کارکرد و خانواده شامل کرونا ویروس‎ها می‎باشند.

کلید واژه: کووید 19، سارس- کرونا- MERS- سندروم تنفسی حاد کرونا ویروس 2، گیاهان دارویی، روغن‎های عصاره ای ، مواد شیمیایی، داروهای گیاهی، فعالیت ضدویروسی

1- مقدمه

ویروس‎ها باعث عفونت و بیماری‎هایی چون سرطان می‎شوند در حالی که اختلالات پیچیده مثل بیماری آلزایمر و دیابت نوع اول به عفونت‎های مربوط به ویروس ارتباط دارند. به علت افزایش سفرهای خارجی و شهری شدن افراد شیوع عفونت با پاتوژن‎های جدید شامل ویروس، خطرات جدی سلامت عمومی جامعه را در صورت نبود درمان و واکسن تهدید می‎کند. تا حالا چندین ویروس بدون ایمنی‎سازی بالقوه وجود داشته و تنها مولکول‎های ویروس‎کش محدود برای مصارف کلینیکی انسان تایید شده است.

در سال 1947 کرونا ویروس‎ها در طیور شناسایی شده و ویروس‎های پاتوژنیک مهم در حیوانات باعث سرماخوردگی دوره‎ای و عفونت‎های گوارشی خفیف در انسان گردیده است. کرونا ویروس انسانی جدید (CoV) در بهار 2003 به علت شیوع در جنوب شرق آسیا و کانادا شناسایی شد.

در آن زمان ویروس مشکوک بصورت SARS-CoV شناسایی گردید ولی مشابه CoV انسان نبود. SARS-CoV بیش از 7500 نفر را مبتلا کرده و بیش از هفتصد نفر را از پا درآورد. از اپیدمی سارس در 2002-2003 تحقیقات در زمینه واکنش ضدویروس خاص و درمان‎ها شروع شد. کرونا ویروس جدید باعث مرگ و میر در رابطه با بیماری‎های تنفسی گردید. ویروس MERS-CoV نامیده شد. این ویروس MERS-CoV جدید در ابتدا در کشورهای مختلف مثل عربستان سعودی مشاهده شد. در اواخر دسامبر 2019 کرونا ویروس جدید با ابتلای انسان به انسان باعث بیماری خطرناک در وهان چین گردید. این ویروس SARS-CoV نامیده شد و سپس کووید 19 نام گرفت.

در ابتدا چندین بیمار در مرکز اپیدمی در وهان، استان هوبی چین ارتباطی با بازار حیوانات داشتند که انتقال از حیوان به انسان را نشان می‎داد. پس از آن با افزایش تعداد بیماران که به بازار حیوانات دسترسی نداشتند انتقال از انسان به انسان را قوت بخشید. گروه کرونا ویروس شامل گونه‎های مختلف (شکل 1) بوده و باعث عفونت مجرای تنفسی و گوارش در مهره‎داران می‎شود. برخی CoVs مثل SARS و MERS و SARS-CoV-2 برای انسان خطرناک می‎باشند. کرونا ویروس‎ها حاوی مجموعه‎ای از ویروس‎ها هستند که انسان و چندین گونه پستانداران مثل احشام، حیوانات مزرعه، حیوانات خانگی و خفاش‎ها را مورد هدف قرار می‎دهد. کرونا ویروس‎ها می‎توانند  از حیوانات به انسان سرایت کنند و سپس از انسان به انسان دیگر منتقل شوند مثل ویروس‎های ذکر شده در بالا.

شکل 1: دسته‎بندی ترتیب ویروس‎ها با SARS، MERS و کرونا ویروس nCoV

هیچ درمان موثر و تایید شده‎ای برای بیماری‎های CoV وجود ندارد و واکسن‎های حفاظت‎کننده در حال بررسی می‎باشند. کشف ضدویروس‎های بالقوه برای حفاظت و مدیریت عفونت CoV در انسان ضروری می باشد. جدید بودن n-CoV-2019 به این معنی است که عدم قطعیت بسیاری در مورد رفتار این ویروس وجود دارد. هنوز زود است نتیجه بگیریم که گیاهان دارویی و ترکیبات ایزوله شده و مولکول‎ها را می‎توان به عنوان داروی پروفیلاتیک به عنوان ترکیبات دارویی در مقابل COVID-19 استفاده کرد. به علت تشابه زیاد SARS-CoV-2 یا MERS-CoV و SARS-CoV تحقیقات در زمینه ترکیبات گیاهی و دارویی ممکن است راهنمای خوبی برای کشف عصاره‎های ضدویروس موثر بر ویروس SARS-CoV-2 باشد.

تحقیقات آکادمی چاپ شده در زمینه ترکیبات و روش‎های درمان کرونا ویروس‎ها بررسی شده و به استراتژی‎های مربوط به مرحله خاص چرخه توسعه کرونا ویروس‎ها توجه شده است زیرا پتانسیل بالا برای ارائه الگوهای ساختاری برای توسعه بیشتر وجود دارد.

در این مقاله ویژگی‎های ضدویروسی عصاره‎های فیتوشیمیایی، گیاهان معطر، گیاهان دارویی در مقابل CoV مختلف بطور خلاصه ذکر شده است. این گیاهان دارویی و عصاره‎ها منبع مهم داروهای ضدویروسی می‎باشند که اجازه توسعه دارویی کم‎هزینه و ایمن را می‎دهند.

2- پاندمی کویید 19

کرونا ویروس nCoV-2019 افراد زیادی را در چین مبتلا کرده و در کوتاه‎مدت به نواحی دیگر انتقال یافت. در سی ژانویه 2020 سازمان بهداشت جهان تایید کرد که اپیدمی کرونا ویروس به بحران جهانی تبدیل شده است. در دوم فوریه 2010 براساس گزارش کمیسیون سلامت ملی 14488 عفونت در چین با 304 مرگ و میر ثبت شد.

درخواست مشاوره

داروی گیاهی مرتبط
داروی شیمیایی مرتبط
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد. پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.