رابطه بین اختلال وسواسی جبری و اختلال اضطراب: سوال مرزهای تشخیص یا شدت علائم

رابطه بین اختلال وسواسی جبری و اختلال اضطراب: سوال مرزهای تشخیص یا شدت علائم

درخواست مشاوره

چکیده

در چندین تحقیق اعتبار تشخیص‎های DSM بصورت اختلال‎های ناپیوسته یا اختلالات ذهنی متمایز یا سندرم‎های همگن فنوتیپی بررسی شده است. در این تحقیق بروز علائم در بیماران با تشخیص اصلی اختلال وسواس جبری (OCD)، اختلال پانیک (PD) و اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) مورد مطالعه قرار می‎گیرد. پیش‎بینی کردیم که حوزه‎های علائم به دسته‎های تشخیص DSM ارتباط نداشته و چندان با یکدیگر با افزایش شدت خوشه‎بندی نمی‎شود.

روش‎ها: یکصد و هشت بیمار در جستجوی درمان با تشخیص اصلی OCD، SAD یا PD با مقیاس وسواس جبری ابعادی (DOCS)، پرسشنامه هراس اجتماعی (SPIN) و مقیاس پانیک و agoraphobia (PAS)، شاخص حساسیت اضطراب اصلاح شده (ASI-R) و مقیاس و پرسشنامه‎های افسردگی و اضطراب یک (BDI,BAI) ارزیابی شد. مقیاس‎های فرعی توسط هر مقیاس (حوزه‎های علائم) ایجاد شده و برای دسته‎بندی افراد در گروه‎های فرعی خفیف، متوسط و شدید از طریق خوشه‎بندی میانگین K استفاده شده و با آنالیز همبستگی مالتی‎پل آنالیز شدند.

نتایج: مشاهده کردیم که حوزه علائم OCD، SAD و PD براساس شدت به جای برچسب‎های تشخیص DSM خوشه‎بندی می‎شوند. بویژه حوزه‎های علائم و اختلالات به 1- سندرم نروتیک خفیف منفرد مشخص شده با حوزه علائم خفیف همزمان 2- هر دو سندرم نروتیک متوسط 3- حوزه‎های علائم نروتیک شدید ولی پراکنده دسته‎بندی شدند.

نتیجه‎گیری: یافته‎های ما نشان می‎دهند که حوزه‎های علائم بیماران در جستجوی درمان با OCD و اختلالات اضطراب تمایل دارند برحسب شدت به جای مرزهای شخصی استوار مفهوم‎سازی شوند.

درخواست مشاوره

داروی گیاهی مرتبط
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد. پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.